А. Евангелие = Блага вест
Б. Едно Евангелие, записано по четири различни начина.
В. Защо е записано четири пъти?
По време на написването на Новия Завет е имало четири основни културни групи, които са представлявали болшинството от населението на Палестина. Тези групи са следните:
- Юдеи – уповавали са се на Стария Завет и на Закона;
- Римляните – уповавали на силата и мощта на римските легиони;
- Гърците – уповавали на интелекта, на богатството на езика си и на изкуствата;
- Християните – уповавали на посланието на Евангелието, което можело да преодолее всички културни различия.
І. Евангелие от Матей – написано, за да убеди юдеите, че Исус Христос от Назарет е Месията. Матей представя Исус като Цар, Който има Царство. Евангелието му съдържа повече от 60 цитата от Стария Завет, включително пророчествата и изпълнението им в живота на Христос. Родословието Му се проследява до заветното обещание с патриарха Авраам. Еврейският израз за Христос е “Помазаникът и Неговото помазание”.
ІІ. Евангелие от Марко – написано до римляните, представя Исус като слуга, обяснява еврейските и арамейските имена и обичаи. Исус е представен като Един, Който работи и върши чудеса. Марко изброява 19 чудеса, които е извършил Исус. Няма родословие на Христос, защото това е било нещо, което не е интересувало римляните. Исус е представен като неуморим слуга на Бога и хората. Господ (Този, Който дава хляб) е езически термин.
ІІІ. Евангелие от Лука – първоначално написано до гърците; “Исус като Съвършения Човек”; Лука представя Исус като идеален човек, като Човешки Син и Божи Син, приятел на грешниците и на отхвърлените. Проследява родословието Му до Адам. Лука е най-талантливият от всички Новозаветни автори. Чрез думите си той рисува картини на много от историите и примерите, които дава Исус. Лука е бил не само лекар, но и човек на изкуството.
ІV. Евангелие от Йоан – написано до всички християни; “Исус като Бог и Човек”; представя Исус като Вечното Слово. Основната цел на това евангелие се намира в Йоан 20:31 – да се изгради вярата на читателя.
Г. Синоптични Евангелия
- Гръцките думи “сън” = със, заедно със; и “опаномай” = да видя.
- Представят нагледен/възможен достъп до живота на Христос.
- Практически цялото Евангелие от Марко може да се открие и в другите Евангелия.
- Всяко Евангелие е било написано по различно време, до различна група от хора и с различна цел.
Назад |
Съдържание |
Напред
|